Salon optyczny Żywiec

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne-modny dodatek czy ochrona oczu?

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne można kupić na ulicznych straganach, w sklepach z odzieżą czy w internecie. Są przeważnie ładne i niedrogie, a ich gustowne "szkiełka" w modnym kolorze kupimy już nawet za 25 - 30 złotych. Niestety w większości przypadków tego typu okulary zamiast chronić nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, mogą poważnie zaszkodzić naszym oczom. Ciemny kolor szkieł sprawia, że podczas noszenia okularów przeciwsłonecznych źrenica się rozszerza i wpada do niej większa ilość światła słonecznego, a tym samym szkodliwego promieniowania UV. Może ono trwale uszkodzić wzrok, a należy podkreślić, że soczewka ludzkiego oka nie ma zdolności do regeneracji więc skutki są nieodwracalne. Dlatego tak ważny jest filtr, który chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne powinniśmy zwrócic uwagę jakie oznaczenia znajdują sie na wewnętrznej stronie zausznika.

Oznaczenia filtra:

UV to inaczej promieniowanie ultrafioletowe. Dzieli się je na trzy zakresy:

 • UVA– 400 do 315 nanometrów;
 • UVB– 315 do 280 nanometrów;
 • UVC– 280 do 200 nanometrów;

Promienie UVC są w większości odfiltrowywane w górnej części atmosfery, są natomiast generowane sztucznie, np. przez lampy bakteriobójcze. Promieniowanie powyżej 290 nanometrów (UVB i UVA) jest za to wchłaniane przez rogówkę oka, a w rezultacie – bardzo szkodliwe. Może spowodować:

 • zapalenie spojówek i rogówki (swędzenie, pieczenie oka, światłowstręt, zaczerwienienie);
 • uszkodzenie rogówki;
 • zwyrodnienie plamki żółtej (występuje po 50. roku życia, powoduje znaczne pogorszenie widzenia);
 • zaćmę (po 60. roku życia, objawia się zmętnieniem soczewki);

Kategoria zabarwienia soczewek:

Na okularach kategorię oznacza się symbolami

 • cat.1, cat.2, cat.3 lub cat.4.

Kategorię filtra powinno dobierać się przede wszystkim do stopnia nasłonecznienia, czyli do warunków, w jakich nosimy okulary.

 • w pochmurne dni, przy słabym oświetleniu – cat. 1,2
 • w miejscach o stałym, umiarkowanym naświetleniu – cat. 2,3
 • prowadząc samochód, nad morzem i w naszej szerokości geograficznej- cat. 3
 • wysokogórskie wędrówki, ostre nasłonecznienie- cat 4

Należy zaznaczyć iż według przepisów prawa do jazdy samochodem dopuszczone są cat. 1,2,3.

Kolorystyka soczewek:

Soczewki w okularach przeciwsłonecznych mają różne kolory. Do najpopularnieszych możemy zaliczyć kolory:

 • grafitowy- powoduje, że obraz widziany przez nie jest chłodny i rzeczywisy. Nie zakłucaja widzenia barw, innymi słowy idealnie odwzorowuja widzenie.
 • brązowy- widzenie przez taka soczewkę jest ciepłe i nieco rozświetlone przez co oko przy dłuższym kontakcie z nia jest odprężone i zrelaksowane.
  Soczewki w takim kolorze nadaja sie dla osób o wrażliwych oczach.
 • szaro-zielone- taki kolor soczewek wyostrza percepcję, poprawia ostrość i jest przede wszystkim polecany dla kierowców.

Coraz popularniejsze stają się również w ostatnich latach soczewki o zabarwieniu gradalnym. Spoczewki takie stosuje sie głównie w duzych oprawach damskich, ponieważ są estetyczne i nadają oprawie modnego wyglądu. Szkła gradalnie zabarwione u góry są ciemniejsze i rozjaśniaja sią ku dołowi oprawy. Mają najróżniejsze kolory i chronią oko tak samo jak te zabarwione jednolicie.

Modele barwień soczewek przeciwsłonecznych:

Modele barwień soczewek przeciwsłonecznych

Modele barwień tęczowych:

Barwienia tęczowe staja się w ostatnich czasach coraz popularniejsze i zyskujaą wielu swoich zwolenników głównie wśród kobiet. Pięknie komponują się z kolorowymi oprawami przeciwsłonecznymi, nadają niepowtarzalnego charaktreru oraz maskują nieddoskonałości wokół oczu. Barwienia tęczowe są stosunkowo jasne dlatego nadaja się do uzytku podczas średniego nasłonecznienia lub do użytku w pomieszczeniach.

Modele barwień tęczowych powrót
strzałka do góry